Tagasiside

Kui Sul on mõtteid, ettepanekuid, huvitavaid koostööpakkumisi, siis kirjuta meile. Kui oled käinud mõnes Fotobrigaadi fotolaagris, siis jaga oma mõtteid ka teistega. Siin lehel leiad nii fotolaagriliste kui ka õppejõudude tagasisidet Fotobrigaadi fotolaagrite kohta.

Fotolaagrilised

Urmas Mand, käis 05.04.-07-04.2013 Peeter Lauritsa ja Tõnis Truumani fotolaagris “Fotolavastus – mängult või päriselt

Ei saa mitte mainimata jätta, et see nädalavahetus andis juba kõvasti roostes olevale loomingusoolikale uue hingamise. Ja muidugi tekkis nüüd tahtmine olla kogu aeg ümbritsetud sellistest inimestest, kes on nõus end ketsupiga kokku mäkerdama.

Janek Mäggi, käinud mitmel Fotobrigaadi fotokursusel, viimati 7.-9. oktoober 2011 Arvo Iho fotokursusel “Dokumentaalfoto

Fotobrigaad võtab üles kõik elu kõige elusamad hetked, mille tabamiseks on vaja lisaks andele ja tööle ka oskusi ning vilumust. Fotokeeles – silma. Peipsiääre alalise suveasukana võin kinnitada, et tüdrukud on rabanud endale koha, kus rabav ei ole üksnes hoone, kus laagrid toimuvad, vaid iga pilt, mis avaneb laagripaiga lähiümbruses. Nende kinni püüdmist Jelena ja Annika innustunult õpetavadki – tarkade ja säravate asjatundjate abiga. Iga kord, kui Eesti särtsakamast fotohütist rattaga mööda lendan, taban end mõttelt – nad suudavad aja seisata, püüda kinni hetke, mis enam kunagi tagasi ei tule, kuid mis on võimalik ära raamida ja seinale panna – ning elu tundub kohe palju pikem ja ilusam – kui ta meie räsitud argielus ehk vahel tegelikult on.

Henri Laupmaa, käinud mitmel Fotobrigaadi kursusel, viimati käis 06.01.2012-08.01.2012 Vallo Kalamehe “Mustvalge fotograafia – selle spetsiifika ja seos dokumentalistikaga

Fotolaagreid on Annika korraldanud läbi aastate. Olen neist paaril käinud, viimati Peipsi ääres 2011 aasta alguses talvises must-valges laagris, mis oli äärmiselt õpetlik ja põnev kogemus.

Silvia Pärmann, käinud mitmel Fotobrigaadi kursusel, viimati käis 09.11.2012-11.11.2012 Peeter Lauritsa “Tähenduse tekkest fotos

Fotobrigaadi fotolaagrid on minu jaoks pigem inspiratsiooninädalavahetused kui lihtsalt koolitused. Muidugi on tore, et alati on kohal ka väga hea õppejõud, aga Kasepää ise ja kokku tulnud seltskond – see lihtsalt on alati fantastiliselt hea – õpetavad ja annavad mulle teist sama palju veel juurde.

Ain Köster, käinud mitmel Fotobrigaadi kursusel, viimati käis 09.11.2012-11.11.2012 Peeter Lauritsa “Tähenduse tekkest fotos

Fotobrigaadi laagrid on alati olnud sisult tasemel. Kordagi pole olnud tunnet, et oled ise targem kui koolitaja. Ka lihtsana näivate asjade juures olen alati midagi uut kuulnud ja kõrva taha pannud. Fotobrigaadi laagrite puhul on suureks plussiks nende toimumiskoht, olgu selleks siis Soomaa või vanausuliste küla Peipsi ääres. Keskkond annab suure osa emotsioonist. Kuidagi ei pääse Fotobrigaadi puhul üle ega ümber toitlustamisest. Paljud osalejad tunnistavad avalikult, et lisaks fotoalasele tarkusele on üheks põhjuseks oma nimi järgmisesse laagrisse taas kirja panna just kõhtu paitav toit.

Rein Kuresoo, käis 7.-9. oktoober 2011 Arvo Iho fotokursusel “Dokumentaalfoto

Osalesin Ambulartooriumis Arvo Iho dokumentaalfoto koolitusel. See, et Iho on hea, pole teab, mis saladus. Aga vähe sellest, hea oli ka koolituv seltskond, eriti hea Abulatooriumi lahe õhustik ning kõige parem vanausuliste külade äärmiselt fotogeeniline keskkond. Kursuse oli nii kontsentreeritud, et selle järelmekki mälus annab nautida veel pikka aega.

Tuuli Pilvisto, käinud mitmel Fotobrigaadi kursusel, viimati käis  käis 05.04.-07-04.2013 Peeter Lauritsa ja Tõnis Truumani fotolaagris “Fotolavastus – mängult või päriselt

Liialdamata parimad lühikursused, mida olen kogenud. Konventsionaalsustest vabas õhkkonnas jääb õpitu erilise selgusega meelde, ehk ka sellepärast, et lektorid on oma ala tipud. Mõnus atmosfäär, unikaalne keskkond (vene vanausuliste küla), lisavad oma võlu. Meeldiv ja kasulik on parimas tähenduses ühendatud.

Henri Laupmaa, käinud mitmel Fotobrigaadi kursusel, viimati käis 06.01.2012-08.01.2012 Vallo Kalamehe “Mustvalge fotograafia – selle spetsiifika ja seos dokumentalistikaga

Fotolaagreid on Annika korraldanud läbi aastate. Olen neist paaril käinud, viimati Peipsi ääres 2011 aasta alguses talvises must-valges laagris, mis oli äärmiselt õpetlik ja põnev kogemus.

Jaak Kikas, käinud mitmel Fotobrigaadi kursusel, viimati käis 05.04.2013-07.04.2013 Peeter Lauritsa ja Tõnis Truumanni “Fotolavastus – mängult või päriselt?

Peeter Laurits, duubel kaks, koos meisterassistendiga (Tõnis Truumann). Aga võiks rohkemgi korrata. Nagu ka Greenaway filme, mis laagriöid sisustasid. Ja veel – on ikka täitsa üllatav, milliseid tulemusi võib saada, kui panna jõuga kokku punt huvilisi ja loomingulisi inimesi, anda neile kätte teema ja kolm tundi aega: fotolavastage!

Fotolaagrite kilde Jaagult
Urmas Tartes
Karuskosel, 2. – 4. oktoobril 2009Muljed sellest – oma kõige esimesest – fotolaagrist võiksid julgustada kõiki uustulnukaid. Olin siis alles väga värske fotokogemusega – varasemale juhupildistamisele lisaks vaid paar kuud aktiivsemat toimetamist uue peegelkaameraga. Pisut küll teadsin juhendajat, aga kõik see muu rahvas oli tundmatu. Ometigi oli kõik väga positiivne – nii uute teadmiste omandamise kui uute sõprade leidmise mõttes. See laager pani aluse mu senikestvale „fotoaktiivsusele“.

Arne Ader
Karuskosel, 19. – 21. veebruaril 2010
Talvine laager äärmiselt karmides ilmaoludes. Aga küllap olid eelmise laagri muljed nii võimsad, et sundisid Karuskosele murdma ka läbi väga paksu lume. Arne Ader loengust sai aimu, mis see õige loodusfotograafia on. Ja isiklik rõõm – mõnda mu pilti pandi juba tähele.

Annika Haas & Fred Jüssi & Jaak Kikas
Kasepääl, 20. – 22. augustil 2010
Laager uues kohas – Peipsi ääres Kasepääl. Fred Jüssi esinemine ja ta pildid kokku oli muidugi elamus, mis kaugele üle fotograafia piiride ulatus. Aga sain isegi suu seks: lubati rääkida teemal „Fotograafi töövahendist füüsiku pilguga“ J. Mis viib mõttele, et ehk võiksid mõned laagrid ka sellises „minikokkutuleku“ formaadis toimuda – ilma tsentraalse esineja, teema ja pildistamisülesandeta vaid vormis „igaüks midagi“.

Vallo Kalamees
Kasepääl, 6.-8. jaanuaril 2012
Fotograafia intellektuaalsem pool Tartu Kõrgema Kunstikooli õppejõu haaravas esituses. Muidugi sai ka sellest laagrist toredaid kaadreid, aga mõtted ja mõttevahetused olid need kõige väärtuslikumad. Üks hoiatus siiski ka: ärge kunagi jooge õlut (kohvi, teed jne) laua peal, kus te samas läpakas pilte töötlete.

Peeter Laurits
Kasepääl, 9.-11. novembril 2012
Kohtumine Eesti kõige mastaapsema fototeose „Mullatoidurestorani“ looja ja ta võluva kaaslanna Karinaga. Sissevaade tipptegija loomingulisse kööki. Koos üle kõigi fotolaagrite kõige vingem seltskond, kes ka ise säras ja särises. Tõnis eriti.

Peeter Laurits
Kasepääl, 5.-7. aprillil 2013
Peeter Laurits, duubel kaks, koos meisterassistendiga (Tõnis Truumann). Aga võiks rohkemgi korrata. Nagu ka Greenaway filme, mis laagriöid sisustasid. Ja veel – on ikka täitsa üllatav, milliseid tulemusi võib saada, kui panna jõuga kokku punt huvilisi ja loomingulisi inimesi, anda neile kätte teema ja kolm tundi aega: fotolavastage!

Jäta meile oma sõnum aadressil fotobrigaad[at]gmail.com